
Számtalan kiegészítő segít egy jobb fotó elkészítésében, de ezek elég drágák egy hobbifotós számára. Ilyen hasznos kiegészítő a derítőlap, a softbox és a vakulágyító. Az utóbbi diffúzor néven is ismert. Most a derítőlapról és a rendszervaku elé rakható fénylágyítókról írok néhány szót.
A diffúzor
Sajnos a rendszervaku elég erős fényt ad, aminek az az eredménye, hogy a lefotózott tárgy erős árnyékot vet és a közelebbi részek hajlamosak a kiégésre is. Portréfotó esetén a modell szemébe sem illik nagyon belevillantani főleg, ha a barátnőnk. 🙂 Ezt a problémát lehet kiküszöbölni egy diffúzor alkalmazásával. A vakupapuccsal rendelkező gépek esetében könnyebb dolgunk van, mert a boltokban kapható diffúzorok is erre rögzíthetőek. Azokat lemásolva könnyen készíthetünk házilag egyet magunknak. Egy kis kreativitással kompakt vagy bridge fényképezőgépre is készíthetünk diffúzort.
Diffúzor hiányában egy papírt is tarthatunk a vaku elé pár centire vagy rögtönözhetünk egyet névjegykártyából vagy papírból.

A derítőlap
Portré és tárgyfotónál az erős árnyékok ellensúlyozására használatos kellék. Kisebb tárgyak fotózásához készíthetjük fehér vagy akár színes kartonból is. Én kétfélét használok, fehér-ezüst és fehér-fekete oldalút, de készítettem zöldet is kísérletként, ha a szabadban fotózok. A legtöbb esetben megfelelő a fehér, de ha nagyobb fényerőre van szükségünk akkor az ezüstöt érdemes használni. Ha a fényt csökkenteni (elvenni) akarjuk akkor pedig a feketét. Portréfotónál minimum 80×80 centis méretben kell gondolkozni, erre házilag a pár centi vastag hungarocell a megfelelő megoldás. Viszonylag olcsón Obiban és hasonló helyeken beszerezhető.
Ajánlott méretek:
Kisméretű tárgyak és rovarok : A4-es méret
Általános célra : 50×50 cm
Portréfotó : 80×80 cm
Teljes alakos fotó : 120×100 cm vagy ennél több.
